اخبار و مقالات

جزییات کارت گرافیک‌های سری RTX 4000 انویدیا

خلاصه : هنوز چیز زیادی در مورد کارت گرافیک‌های انویدیا سری RTX 4000 نمی‌دانیم. هرچه شنیده‌ایم، شایعاتی بوده که از چند منبع مختلف منتشر شده است. حال قصد داریم به جمع‌بندی این شایعات بپردازیم تا یک شمای کلی از قدرت این کارت گرافیک‌ها به دست آوریم. البته برای اینکه به تخمین دقیق‌تری برسیم، از روال کلی معرفی و زمان عرضه نسل‌های قبلی یعنی RTX 3000 و RTX 2000 نیز استفاده می‌کنیم.
تاریخ عرضه
در حال حاضر اطلاعات دقیقی در رابطه با زمان عرضه کارت گرافیک جدید انویدیا نداریم ولی بر اساس سابقه‌ای که از این شرکت سراغ داریم و الگویی که در معرفی پردازنده‌های گرافیکی این شرکت مشاهده کرده‌ایم، به احتمال بسیار بالا، کارت گرافیک‌های سری RTX 4000 هم اکنون در مرحله ساخت به سر می‌برد.
طبق نقشه راه شرکت Nvidia در مورد معماری محصولات خود، نسل بعد از Ampere که با نام Ada Lovelace شناخته می‌شود، قرار است در سال ۲۰۲۲ به بازار بیاید. انتظار می‌رود نسل بعد از آن یعنی سری RTX 5000 نیز در سال ۲۰۲۴ عرضه شود.
کاربری به نام kopite7kimi که پیش از این نیز سابقه افشای خبرهای دقیق در کارنامه خود دارد، مدعی شده که کارت‌های سری RTX 4000 احتمالاً در سومین فصل از سال ۲۰۲۲ به نمایش دربیایند. ولی از این توییت مشخص نیست که عرضه این محصولات نیز در تابستان مدنظر بوده یا تنها باید به معرفی آنها اکتفا کنیم.
منبع موثق دیگری به نام Greymon55، نیز ادعا کرده که تمامی پردازنده‌های نسل جدید تا قبل از اکتبر ۲۰۲۲ (مهر و آبان ۱۴۰۱) عرضه خواهند شد.
البته صحبت کردن در مورد مشخصات دقیق RTX 4000 هنوز کمی زود است چرا که از عرضه 3070 Ti و 3080 Ti زمان زیادی نگذشته است. پیش از این، شایعاتی نیز در مورد توقف تولید RTX 3090 Ti به خاطر مشکلات سخت افزاری منتشر شده بود. مشکلات اینچنینی در تولید، می‌توانند از چند هفته تا چند ماه باعث تعویق در عرضه محصول شوند و اگر مساله غیر قابل رفع باشد، می‌تواند به کلی باعث لغو عرضه آن محصول شود.
در هر حال، طبق مشخصاتی که از این کارت در دسترس است، تفاوت 3090 Ti با مدل معمولی، زیاد نیست، در نتیجه اگر در حال حاضر از کارت RTX 3090 استفاده می‌کنید، نیاز به بروزرسانی آن به 3090 Ti نخواهید داشت ولی پیشنهاد می‌شود منتظر سری ۴۰۰۰ انویدیا باشید.
البته ناگفته نماند تنها خبر رسمی و دقیقی که در مورد این کارت‌ها شنیده‌ایم، این است که مدل‌های مختلف آن با نام Ada Lovelace شناخته خواهند شد و باقی مشخصات در مرحله حدس و گمان است.
در ساخت پردازنده‌های این سری، از معماری ۵ نانومتری استفاده می‌شود که نسبت به لیتوگرافی 8 نانومتری Ampere، پیشرفت بزرگی خواهد بود. لیتوگرافی کوچک‌تر باعث بهبود چشمگیر در دو زمینه خواهد شد: عملکرد بهتر و در عین حال، مصرف انرژی پایین‌تر.
برخی شایعات به افزایش بیش از 7500 هسته CUDA نسبت به چیپست GA102 اشاره دارد که در نسل قبلی یعنی 3080 و 3090 استفاده شده بود. میزان GPC یا Graphics Processing Clusters تقریباً دو برابر خواهد شد و TPC یا Text Processing Clusters نیز با ۳۰ واحد افزایش، همراه است.
گفته می‌شود فرکانس چیپست سری جدید یعنی AD102 قرار است حداقل به 2.2GHz افزایش یابد که حدود 66 ترافلاپس خواهد شد. این تقریباً دو برابر مدل پرچمدار Ampere یعنی RTX 3090 خواهد بود. در خبرها عنوان شده که این کارت گرافیک‌های پرقدرت، قرار است در زمینه متاورس و گیمینگ مورد استفاده قرار بگیرند.
عملکرد کلی
در مورد عملکرد، صحبت از دو برابر شدن قدرت و همچنین دو برابر شدن مصرف انرژی آن به میان آمده است. اگر این خبر صحت داشته باشد، می‌توان از قدرت دو برابری این کارت گرافیک‌ها استقبال کرد، ولی مصرف برق دو برابر؟ شک داریم این قضیه گیمرها را خوشحال کند. البته در حال حاضر نمی‌توان روی مصرف انرژی سری ۴۰۰۰ نظر دقیقی داد ولی شواهد نشان می‌دهد که میزان TGP، TBP و TDP افزایش داشته است.
مصرف بیش از ۸۰۰ وات که در شایعات برای این مدل عنوان شده، نشان می‌دهد که اگر قرار است از تمام قدرت این کارت گرافیک بهره ببرید، باید به فکر تقویت سیستم خنک کننده کیس و همچنین تعویض پاور سیستم‌تان نیز باشید.
قیمت گذاری
هرچه در حال حاضر در مورد قیمت محصولات سری 4000 بگوییم، بیشتر از حدس و گمان نخواهد بود. ولی نمی‌شود دست روی دست بگذاریم تا بدانیم انویدیا چه خوابی برایمان دیده است. به خاطر همین، نگاهی به سابقه این شرکت و همچنین وضعیت فعلی بازار می‌اندازیم.
طبق تجربه قبلی و به دلیل عرضه سری RX 6000 توسط AMD که از نظر عملکرد، در حد و اندازه سری RTX 3000 هستند و گاهی حتی بهتر عمل می‌کنند، پیشبینی می‌شود انویدیا برای اینکه بازار را به رقیب واگذار نکند، همان قیمت‌گذاری مدل Ampere را برای مدل‌های جدید برگزیند.
اگر این پیشبینی صحیح باشد، مدل 4060 قیمتی حدود 330 دلار و مدل‌های 4070 و 4080 به ترتیب، قیمتی برابر با 500 و 700 دلار خواهند داشت. در مورد مدل‌های 4090 و Ti نیز، احتمالاً بالاتر از 1000 دلار قیمت‌گذاری خواهند شد.
البته کار به همین جا ختم نمی‌شود. کمبود چیپ‌های نیمه رسانا در سال‌های اخیر، روی تولید و عرضه کارت گرافیک‌ها تأثیر زیادی داشته و شرکت‌های بزرگی مانند TSMC و Samsung در فراهم کردن تقاضای مشتری‌های خود با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.
آیا این قضیه در مورد کارت گرافیک‌های سری RTX 4000 نیز صحیح است؟
خبر خوب این است که شرکت TSMC در حال حاضر روی افزایش ظرفیت تولید خود تمرکز کرده و سامسونگ نیز، قصد دارد برای تولید چیپست‌های خود، کارخانه جدیدی در آمریکا راه‌اندازی نماید. همچنین آمریکا نیز در نظر دارد 37 میلیارد دلار در صنعت تولید چیپست سرمایه گذاری کند.
بازگشت به لیست