AMD Vega آخرین اطلاعات فنی از کارت گرافیک های

  • رایان صبا اولین و پربیننده ترین سایت فروش آنلاین قیمت قطعات کامپیوتر لپ تاپ تبلت نوت بوک هارد پرینتر مانیتور اسکنر گرافیک کارت و
  • Call : (021) 6695 - 4982
  • SMS : 02166954982
  • تاسیس رایان صبا 1381 - 2002
0

AMD Vega آخرین اطلاعات فنی از کارت گرافیک های

/ January 8, 2017 0 comments

 AMD Vega آخرین اطلاعات فنی از کارت گرافیک های

مجموعه VC به تازگی تصاویری از کارت گرافیک های آینده AMD و حتی حال حاضر را منتشر کرده است. این تصاویر که در قالب اسلاید جای گرفته اند، وضعیت دو معماری Vega 10 و Vega 20 را به نمایش می گذارند.

AMD Vega 10

نخست و مهمترین تراشه های مورد بحث، کارت گرافیک های Vega 10 هستند که در انتظار ورود آنها هستیم. در ابتدا گمان می رفت که آنها برای رقابت با پرچمداران Nvidia Pascal وارد بازی شوند؛ با این وجود اسلاید های فوق حکایت از نیمه دوم سال 2017 دارند. با این وجود همانطور که پیشبینی می شد، از وگا 10 دو کارت گرافیک بیرون خواهد آمد که از حافظه های HBM2 بهره می برند. زین پس واحد CU در معماری وگا وجود ندارد و جایگزین آن NCU یا Next-Generation Compute Unit است. توان عملیاتی ممیز شناور (اعشاری) در این کارت گرافیک 12~12.5 ترافلاپ در پردازش هایی به طول 32 بیت خواهد بود. همچنین این اسلاید ها تائید می کنند که سیلیکون های فوق به دو پشته حافظه HBM مجهز هستند. در صورتی که دو استک (Stack) حافظه بر روی آن تعبیه شود، در نهایت 16 گیگابایت حافظه HBM2 با پهنای 512 گیگابایت در ثانیه را خواهیم داشت. این کارت گرافیک ها از معماری Vega در لیتوگرافی 14 nm FinFET بهره می برند که در کلاس GFX9 قرار می گیرد. توان حرارتی (TDP) در این محصول به 225 وات می رسد.

از سوی دیگر کارت گرافیک دوم را بر اساس همین معماری و لیتوگرافی داریم که در اسلاید های مورد بحث با نام Vega 10 X2 شناخته شده است. این سیلیکون بر روی خود دارای 4 پشته استک (Stack) حافظه HBM2 است که در نهایت منجر به ظرفیت 32 گیگابایت می شود. در این حالت پهنای باند حافظه نیز به دو برابر افزایش یافته و با رقم 1 ترابایت در ثانیه روبرو هستیم! بر طبق اطلاعات موجود در این اسلایدها، این دو کارت گرافیک در نیمه دوم سال 2017 وارد بازار خواهند شد.

 AMD Vega آخرین اطلاعات فنی از کارت گرافیک های

AMD Vega 20

این کارت گرافیک و یا به عبارت بهتر سیلیکون نیز در نیمه دوم سال 2018 روانه بازار خواهد شد و به عنوان یک پرچمدار شناخته می شود. AMD ریخته گری خود را به 7 نانومتر کاهش می دهد که به معنی افزایش تعداد ترانزیستورها خواهد بود. این کارت گرافیک از اینترفیس PCI-Express 4.0 پشتیبانی می کند. با توجه به گزارش های موجود در انتظار ورود این اینترفیس در ابتدای سال 2017 بودیم که متاسفانه یا خوشبختانه در حال حاضر خبری از کمیسیون PCI نشده است! این سیلیکون نیز دارای 64 واحد Compute units است. 4 پشته استک (Stack) در این سیلیکون به کار رفته است که 32 گیگابایت حافظه HBM2 را در اختیار پردازش قرار می دهد. توان حرارتی آن نیز بین 150 الی 300 وات برآورد می شود. آیا نباید در ماه های آینده منتظر کارت گرافیک های Vega باشیم؟ آیا معرفی آنها به پایان تابستان موکول شده است؟

 AMD Vega آخرین اطلاعات فنی از کارت گرافیک های
منبع = شهر سخت‌افزار